خانه‌ای با شیروانی قرمز

گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو
25,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهمرجان صائبی
نوبت چاپ8
تعداد صفحات120
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
سال نشر1399
موضوعمصاحبه‌‌‌‎‌ها
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)142
شابک9786004051095

«خانه ای با شیروانی قرمز» گفتگوی مرجان صائبی(-۱۳۵۹) با عباس کیارستمی(۱۳۹۵-۱۳۱۹)، کارگردان و فیلمنامه نویس صاحب سبک ایرانی و آیدین آغداشلو(-۱۳۱۹) نقاش، گرافیست و نویسنده ایرانی است.
صائبی در خصوص این گفتگو می گوید:
ایدۀ اولیه این گفتگو به زمانی برمی گردد که متوجه شدم عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو همکلاسی دوران دبیرستان بوده اند. از آیدین آغداشلو خواستم عباس کیارستمی را به خانه اش دعوت کند و او با کمال میل پذیرفت و عباس کیارستمی هم دعوت او را قبول کرد. اما حاصل این دیدار غیرقابل پیش بینی تر از چیزی بود که تصور می کردم؛ گفتگویی طولانی که بخشی از آن سال ۹۳ در سالنامۀ روزنامه شرق چاپ شد و به علت طولانی بودن حتا قبل از چاپ در روزنامه عباس کیارستمی پیشنهاد داد بهتر است به صورت کتابی کوچک با عنوان «خانه ای با شیروانی قرمز» منتشر شود.
همه چیز از دبیرستان جم قلهک شروع شد. شصت سال پیش. هردو سیزده ساله بودند؛ یکی پر شر و شور و دعوایی، دیگری آرام و منزوی و سودایی. یک بار هم وسط کلاس با هم دست به یقه شدند. آن ها اما پشت میزهای همین دبیرستان بود که جهان را کشف کردند. میزهایی که چهره های آشنای دیگری را هم به خود دیده بود؛ بهمن فرزانه، فریدون گله، علی گلستانه، علی اکبر صادقی و...
بچه هایی که برای فرار از واقعیت به خیال پناه برده بودند. از همین رو زنگ های انشا و نقاشی برایشان ساعت های اصلی مدرسه بود.