پانوراما 16... تابستان

12,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهآلبر کامو
مترجمبنفشه فریس‌آبادی
قطعپالتویی
نوبت چاپ1
تعداد صفحات120
سال نشر1398
موضوعمقاله‌های فرانسه
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)96
دانلود خلاصه کتاب/Content/Images/uploaded/tabestannn.pdf

آلبر کامو استادِ خلاصه­گویی است. می­گویید نه؟ کافی ا­ست نگاهی بیندازید به بیگانه که با آن حجم اندک از شاهکارهای جهان ادبیات به شمار می­رود.

کامو این بار در تابستانبا تک­جمله­هایش دست به نقدِ فرهنگ، آداب ­و رسوم، تفکر و حتی لذت­های شهرنشین­ها می­زند: «این مردم تنها زمانی تصمیم میگیرند که مجبور باشند تصمیم بگیرند و بازار تبلیغات به­خوبی از این موضوع آگاه است.»

کامو در این کتاب گاه سر از باشگاه مشت­زنیِ زیرزمینی در آورده و «گرما و بوی گروهی انسانِ بدون کت و شلوارِ هیجان‌زده» را تحمل کرده و «بزن زیر شکمش»ها و «بکُشش»ها را شنیده تا به این نتیجه برسد که: «برای آن­ها همه­چیز یا خیر است یا شر، و این مذهب بی­رحم است.»

گاه عصرها در بلوار شهر قدم زده تا نوجوان­هایی را ورانداز کند که با کفش­های واکس­زده «برای آن که پسرهای بدی به نظر برسند حسابی خود را به زحمت انداخته­اند.»

نگاه دقیق و موشکافانۀ آلبر کامو در تابستان، بینش فلسفیِ عمیق او، تک­جمله­هایی گاه شاعرانه و گاه همراهِ سخت­ترین نوع انتقاد، همه و همه باعث شده حتی یادداشت­های این نویسنده خواندنی و جذاب از کار درآیند. از طرفی تاریخ انقضا نداشتنِ نظرات او در این کتاب و هم­ذات‌پنداری با نویسنده در نقد جامعۀ مقابل او باعث می­شود خواننده با ولعی عجیب کل این نوشته­ها را در یک نشست بخواند:

« اهالی وهران که خود را ناچار به زندگی مقابل منظره­ای بی­نظیر و زیبا می­دانستند، با پوشاندن چشم­اندازها به وسیلۀ سازه­ای به­غایت زشت، از این فلاکت سهمناک رهایی یافتند. به این ترتیب شما در حالی که در انتظار مواجهه با شهری هستید فراخ، پاک و رو به دریا که شب­ها باد خنک شامگاهی  به آن طراوتی تازه می­بخشد، با شهری پشت به دریا روبه­رو می­شوید که مانند حلزون با چرخش مدام دورِ خودش ساخته شده است.»

این کتاب شانزدهمین جلد از مجموعۀ پانوراما است.